Proč jsou rozdíly cen pohonných hmot například u EUROoilu a ONA tak rozdílné?

Spread the love

Zaznamenal jsem jeden článek na toto téma. Protože jsem na soukromé benzínové stanici přes 3,5 roku pracoval, tak vím jak to funguje. Byla to soukromá benzínová pumpa mé kamarádky, která ji nakonec prodala ONU. Tam pracují i nadále mí bývalí kolegové.

Zde jsem pracoval

ČR má nejvíce benzínových pump na jednoho obyvatele v Evropě. To je velký problém pro to, aby šly ceny dolů, protože při příliš malých maržích na litru prostě benzínovou pumpu neuživíte. Náklady na revize jsou neskutečně velké. Stát hlídá bezpečnost čerpacích stanic a to něco tyto čerpací stanice stojí.

Má kamarádka vždy nadávala na ONO, že jí nutí snižovat marže, protože byla jedna tato benzínová stanice docela blízko. Proto se snažila zjistit, jak je možné, že ONO funguje. Abychom to pochopili, tak musíme vědět, že existují takzvané strategické rezervy pohonných hmot, které se skladují. V těchto rezervách dochází po čase k tomu, že se musí spotřebovat a nahradit, mají svou životnost. Takže aby se nezkazily, musí existovat společnost, která je těsně před znehodnocením dostane rychle do oběhu.

Jak asi správně tušíte, je touto společností právě Tank ONO. Když přešla benzinka pod tuto firmu, tak pokud se nemýlím, byl závoz pohonných hmot cisternami 7x denně. Když měla kamarádka pumpu pod sebou, byl závoz 2x až 3x týdně.

Nízká marže na jeden litr pohonných hmot okolo 30 hal dovoluje ONU rychle dostávat do oběhu tyto ropné produkty. Řidiči totiž netuší, co tankují do svých miláčků. To neznamená, že jsou tyto pohonné hmoty špatné. Jen jejich kvalita není tak vysoká, jako u ostatních stanic, kde se tankuje za daleko vyšší ceny. Aby nebyl narušen trh, nemůže mít společnost Tank ONO velké množství čerpacích stanic. Jen tolik, aby docházelo k přirozené výměně hmotných rezerv.

To je to tajemství, které dělá z této čerpací stanice štiku na trhu.

Igi

2 thoughts on “Proč jsou rozdíly cen pohonných hmot například u EUROoilu a ONA tak rozdílné?

Comments are closed.